Badania naukowe dowodzą, iż porzucenie palenia tytoniu 6 tygodni przed planowaną operacją istotnie zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Jakie są zasady przyjęć na Oddział i jak się przygotować? Co zabrać do szpitala? Jak pielęgnować skórę wokół stomii? Jakie są zasady refundacji sprzętu stomijnego? To popularne pytania, zadawane najczęściej przez naszych Pacjentów. Na ich podstawie opracowaliśmy dla Was mini przewodnik z najważniejszymi informacjami. To warto wiedzieć.
W przypadku nieprawidłowości, skontaktuj się z lekarzem.
Należy je opróżniać po wypełnieniu do 2/3 worka, nie odrywając przylepca. Jeżeli przylepiec dobrze utrzymuje się na skórze, może być przyklejony przez 2-3 dni.
Przed wypisem pacjent zostaje poinformowany o:
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że na całym świecie jest ponad miliard palących mężczyzn i 300 milionów kobiet, a przez palenie tytoniu rocznie umiera aż 5 milionów osób. W naszym kraju aktualnie mieszka 10 milionów palaczy, a rocznie próbuje palenia ok. 200 tysięcy dzieci.
W dymie tytoniowym znajduje się ok. 5 tysięcy „złych” składników, oto najgorsze z nich: arsen (trucizna, np. na szczury); tlenek węgla (czad); cyjanowodór (używany w czasie II wojny światowej w komorach gazowych do ludobójstwa); aceton (rozpuszcza m.in. tkankę łączną); polon (pierwiastek radioaktywny); chlorek winylu (stosowany np. do produkcji plastiku); formaldehyd (konserwuje preparaty biologiczne np. szczątki zwierząt); ciała smołowate (powodują powstawanie nowotworów złośliwych); nikotyna – uzależnia, powstrzymuje prawidłowy rozwój komórek, a tym samym przyczynia się do ich nowotworzenia.
Na co narażony jest palacz? Palenie niszczy zdrowie na przynajmniej 50 sposobów, ale najczęściej mówi się o dwóch: raku płuc i chorobach układu krążenia. Jednakże udowodniono negatywny związek palenia także z innymi schorzeniami: nowotwory krtani, trzustki, nerek, udary mózgu, częste infekcje górnych dróg oddechowych, zawał serca, katarakta, mniejsza potencja seksualna i płodność, choroby żołądka i dwunastnicy, „zęby palacza”, „twarz nikotynowa”. W Polsce choroby te są przyczyną zgony co drugiego palacza w wieku 35-69 lat. Każdy papieros skraca życie o 5,5 minuty, czyli przeciętny palacz dobrowolnie zrezygnuje z 5 lat swojego cennego życia.
Palenie tytoniu a zabieg operacyjny
Lekarz w Poradni Chirurgii Ogólnej zaleci Pani/Panu zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych od pierwszej wizyty w Poradni. Dowiedziono, że zaprzestanie palenia na 6 tygodni przed operacją istotnie zmniejsza ryzyko powikłań pooperacyjnych. U czynnych palaczy zwiększone jest ryzyko rozejścia zespoleń jelitowych, zakażeń ran pooperacyjnych, niewydolności oddechowej.
Rzucając palenie pamiętajmy, że najważniejsza jest nasza motywacja i wytrwałość. Właściwe żywienie, ruch fizyczny, a przede wszystkim ogromna cierpliwość będą dobryms przymierzeńcem w walce z nałogiem.
BUDYNEK GŁÓWNY SZPITALA – POZIOM „4”
SEKRETARIAT ODDZIAŁU :
tel. 12 64 68 456
fax. 12 64 68 972
mail: och-sekretariat@rydygierkrakow.pl
Dyżurka lekarska dzienna: 12 646 8 540
Dyżurka lekarska nocna: 12 646 8 638
Punkt Pielęgniarski: 12 646 8 688