Po raz pierwszy od 28 lat, czyli od początku uruchomienia toksykologii w strukturze Szpitala Rydygiera, oddział przeszedł gruntowną modernizację i jak powiedział na dzisiejszym uroczystym otwarciu Tomasz Gawlikowski, Ordynator Oddziału Toksykologii i Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Detoksykacji – jest to nie tylko zauważalna zmiana standardu, ale wręcz „totalny przeskok jakościowy”, który natychmiast odczują i Pacjenci i Zespół Oddziału.
Oddział Toksykologii posiada 27 łóżek i rocznie hospitalizuje blisko 1 tys. Pacjentów, z czego 85% przyjmowanych jest w trybie ostrych zatruć i wskazań ratujących życie. W całym kraju jedynie 9 szpitali posiada ośrodki terapii toksykologicznej, dlatego też do Oddziału Toksykologii w Szpitalu Rydygiera trafiają Pacjenci z Małopolski, Województwa Świętokrzyskiego i Podkarpackiego. Także dla tych 3 województw Oddział prowadzi konsultacje i leczenie z zastosowaniem odtrutek swoistych oraz całodobowy dyżur pod telefonem „na ratunek”.
„ Często słyszę pochlebne opinie wyrażane przez pacjentów, przez środowisko medyczne, a nawet uczestników konferencji międzynarodowych na temat Szpitala Rydygiera. Jesteście państwo liderami i tak jesteście oceniani. To dla Województwa Małopolskiego ma ogromne znaczenie. Wyremontowanie oddziału czy zakupienie nowego sprzętu jest stosunkowo łatwe, to kwestia pieniędzy i czasu. Ale bez porównania trudniejszym zadaniem jest zbudowanie zespołu specjalistów i ekspertów, którzy tak dobrze są oceniani. Wam to się udało i w Rydygierze zawsze widzę pracę zgranego Zespołu” – powiedział uczestniczący w otwarciu Oddziału Łukasz Smółka, Marszałek Małopolski. Wśród zaproszonych gości obecni byli dziś w Rydygierze również dr Piotr Hydzik, konsultant wojewódzki ds. toksykologii klinicznej oraz jeden z pierwszych polskich toksykologów dr Adam Wiernikowski.
Przypomnijmy, Oddział Toksykologii i Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Detoksykacji Szpitala Rydygiera jest jedyną w Małopolsce placówką medyczną oferującą świadczenia detoksykacyjne dla osób uzależnionych od leków i narkotyków oraz jedną z dwóch działających w Polsce Południowej, która posiada stacjonarną opiekę w leczeniu zatruć. To właśnie w Rydygierze prowadzona jest stacjonarna diagnostyka i leczenie pacjentów w stanach ostrych po zatruciach substancjami toksycznymi (leki, alkohole, narkotyki, dopalacze, grzyby i rośliny trujące, jady zwierząt, tlenek węgla); także do Rydygiera trafiają Pacjenci uzależnieni od substancji psychoaktywnych.
„Modernizacja Toksykologii, zaraz po Oddziale Kardiologicznym, który po sąsiedzku funkcjonuje również na IX piętrze naszego szpitala była niemal naturalnym wyborem w realizacji strategii, zgodnie z którą każdego roku kompleksowo remontujemy jedno piętro Rydygiera. Oczywiście to jest możliwe dzięki zrozumieniu potrzeb, a w konsekwencji też finansowemu wsparciu każdej naszej inwestycji przez Marszałka Małopolski Łukasza Smółki i Urząd Marszałkowski. I za to zrozumienie bardzo dziękuję! – powiedział w trakcie uroczystości Artur Asztabski, Prezes Szpitala Rydygiera.
Warto przypomnieć, iż istniejące dotąd przestarzałe rozwiązania niestety mocno utrudniały wykonywanie procedur medycznych; brak pokoju przyjęć powodował konieczność prowadzenia kwalifikacji do detoksykacji w sekretariacie, brakowało niezbędnych pomieszczeń i izolatek, gruntownego remontu wymagały również pomieszczenia sanitarne oraz zabiegowe. Dlatego w ramach modernizacji Oddziału utworzona została nowoczesna 4 osobowa sala wzmożonego nadzoru i 3 osobowa sala obserwacyjna. Efektem wszystkich prac jest znacząca poprawa standardu hospitalizacji chorych; korytarze i przestrzenie wspólne toną w kolorowych kwiatach, a 2-osobowe sale chorych posiadają indywidualne toalety i prysznice. Na Oddział trafiły także nowe sprzęty diagnostyczne: aparat USG, aparat EKG, centrala do kardiomonitorów stanów ciężkich, kapnometry, pulsoksymetry, nowy alkosensor, pompy strzykawkowe oraz wózki reanimacyjne, zabiegowe i inwalidzkie. Całościowy koszt inwestycji sięgnął 9 mln zł (8.794.800 zł – budżet Województwa Małopolskiego, pozostała część – środki własne szpitala), a o zadaniach jakie stoją przed zmodernizowanym Oddziałem, w programie publicystycznym TVP Kraków mówili dziś: Artur Asztabski Prezes Szpitala Rydygiera i Ordynator Oddziału Toksykologii Tomasz Gawlikowski