Szpital Rydygiera konsekwentnie rozwija swój onkologiczny potencjał; dziś w szpitalu po raz pierwszy przeprowadzono interdyscyplinarną, jednoczasową operację Pacjenta onkologicznego, której podjęli się ortopedzi z Rydygiera i torakochirurdzy ze Szpitala Jana Pawła II. Tym samym w Krakowie i Małopolsce pojawia się nowa możliwość pomocy Pacjentom z chorobami nowotworowymi.

Operowaliśmy dziś młodą Pacjentkę z Ukrainy, u której jeszcze w szpitalu w Ukrainie rozpoznany był guz płuca naciekający na kręgosłup. Kolejne badania obrazowe – rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa wskazywały znaczną progresję guza, nawet o 30% w ciągu zaledwie miesiąca.
Przy takim tempie rozwoju choroby i braku możliwości leczenia kobiety w Ukrainie, nasze międzyszpitalne konsylium lekarskie zdecydowało o wskazaniu do pilnej, 3 etapowej i jednoczasowej operacji. Na bloku operacyjnym po raz pierwszy stanęły obok siebie dwa zespoły – Torakochirurgii prof. Jarosława Kużdżała, Ordynatora Oddziału Klinicznego Chirurgii Klatki Piersiowej i Chirurgii Onkologicznej ze Szpitala Jana Pawła II oraz nasz pod kierunkiem dr Grzegorza Kwiatkowskiego – Ordynatora Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu. Wszystko się udało”
– mówił tuż po wyjściu z bloku Adam Pala, jeden z operatorów Zespołu Szpitala Rydygiera.

I choć sama operacja resekcji tylnych i przednich elementów kręgosłupa dla ortopedów nie jest niczym nowym, podobnie jak dla torakochirurgów resekcja guza płuca, to jednak w Małopolsce tego typu jednoczesne operacje prowadzone przez interdyscyplinarnie zespoły nie są jeszcze standardową procedurą. „W większości przypadków transportuje się Pacjentów onkologicznych z jednej specjalistycznej placówki do następnej i każdy zespół wykonuje swoje zadania oddzielnie. A Pacjent niestety traci czas i jest narażony na wieloetapowe zabiegi, które w Jego sytuacji stanowią dodatkowe obciążenie. Dlatego zdecydowaliśmy się połączyć siły; porozmawiałem z szefem krakowskiej torakochirurgii, prof. Kużdżałem i podjęliśmy wyzwanie. To dopiero początek, ale korzystamy z tego, że Szpital Rydygiera ma świetnych specjalistów, doskonałe zaplecze diagnostyczne, Centrum Radioterapii za ścianą i zielone światło dla wprowadzania nowych strategii leczenia” – przyznaje dr Grzegorz Kwiatkowski, Ordynator Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu, który od stycznia br. działa w nowej formule wysokospecjalistycznej struktury szpitalnej.

Należy podkreślić, iż operacje onkologiczne kręgosłupa i operacje urazów kręgosłupa są operacjami priorytetowymi, ale nie zaburzają codziennej pracy Oddziału i nie wpływają na dostępność procedur w chorobach dyskopatyczno-zwyrodnieniowych. Operacje onkologiczne wykonywane są w planie rezerwowym, co oznacza, iż rozliczane są z dodatkowych kontraktów. Nie ma zatem zagrożenia wydłużenia kolejek dla Pacjentów z innymi urazami; czas oczekiwania na interdyscyplinarny zabieg w Rydygierze to okres max 2 tygodni. „Chcę wprowadzić nową jakość pracy, nowe standardy i procedury, co zaskutkuje całościową koncepcją opieki nad Pacjentem onkologicznym, który niestety często ma przerzuty nowotworu do kręgosłupa. Kiedy z prof. Kużdżałem porozmawialiśmy okazało się, że On ma takich właśnie Pacjentów, którym – jako torakochirurg może pomóc tylko w pewnym zakresie. Resztę muszą zrobić inni specjaliści. Mamy centrum leczenia guzów kości w Piekarach czy Otwocku, ale w Krakowie stawiamy na wspólne działanie. To dużo korzystniejsze rozwiązanie dla samego Pacjenta” – zapewnia Ordynator Kwiatkowski.

Przypomnijmy, wcześniej Rydygier nawiązał unikatową w skali kraju współpracę z nowoczesnym Centrum Radioterapii Amethyst w Krakowie, będącym częścią międzynarodowej sieci specjalizującej się w najnowocześniejszych terapiach onkologicznych, głównie radioterapii. Teraz rozwijana jest szersza współpraca ze wszystkimi placówkami w ramach inicjatywy Konsorcjum „Onkologia Małopolska”.

Jesteśmy Liderem Konsorcjum „Onkologia Małopolska”, powołanego przez Marszałka Małopolski
i ta dzisiejsza operacja jest dowodem na to, że bardzo poważnie podchodzimy do powierzonej nam roli. Wraz z 3 małopolskimi placówkami – właśnie Szpitalem im. Jana Pawła II, Szpitalem Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie oraz Szpitalem im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu chcemy wypracować nowe modele dla lepszej koordynacji leczenia Pacjentów onkologicznych. Po 2 latach pandemii musimy wszyscy zintensyfikować formy leczenia i dlatego w Rydygierze przyjęliśmy strategię kompleksowej, specjalistycznej, innowacyjnej i wielotorowej opieki nad Pacjentem onkologicznym. Rydygier ma to, co najważniejsze: doświadczonych onkologów, nowoczesny sprzęt, sprawdzone procedury medyczne i kompleksową terapię. My nie odsyłamy Pacjentów na dalsze etapy leczenia gdzieś w świat; wszystko – od pierwszego lekarskiego konsylium ustalającego plan leczenia, przez pogłębioną diagnostykę, terapię, chirurgię, chemioterapię po najnowocześniejszą radioterapię dostępne jest pod jednym adresem. W ramach Konsorcjum możemy operować Pacjentów z innych małopolskich placówek” – przyznaje Artur Asztabski, Prezes Szpitala Rydygiera.


źródło: Kronika TVP Kraków

Warto przypomnieć, iż Rydygier od lat buduje markę wiodącego ośrodka onkologicznego.
Dziś na 8 Oddziałach realizowany jest pakiet onkologiczny, chemioterapia oraz 39 programów lekowych dedykowanych określonym nowotworom. Prowadzone są tu badania z zakresu medycyny nuklearnej oraz 6 programów profilaktycznych (m. innymi profilaktyka raka piersi, szyjki macicy i nowotworu jelita grubego). W 15 Specjalistycznych Poradniach Przyszpitalnych Pacjenci konsultowani są w ramach tzw. Szybkiej Ścieżki Onkologicznej i korzystają ze szpitalnej nowoczesnej diagnostyki obrazowej i endoskopowej.

Mimo widocznego w całym kraju zahamowania w leczeniu nowotworów, spowodowanego pandemią COVID, a nawet dodatkowym zaangażowaniem Rydygiera w organizację Szpitala Tymczasowego na terenie Hali EXPO w Krakowie – jak potwierdza Oddział NFZ w Krakowie, w roku 2021 najwyższą wartość świadczeń onkologicznych w całej Małopolsce wykonał właśnie Szpital Rydygiera, utrzymując tym samym pozycję lidera wśród wszystkich placówek medycznych regionu. Drugie miejsce w rankingu tworzonym przez NFZ, ze stanem wykonania świadczeń onkologicznych niższym od Rydygiera niemal o połowę (stan na 29 marca 2022 r.) zajął Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Leave a reply