akredytacje akredytacje projekty ue małopolska bip

Opracowanie i wprowadzenie standardów ochrony dzieci przed krzywdzeniem stanowi realizację obowiązku prawnego wynikającego z ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2024 r. poz. 560).

Celem wprowadzenia standardów ochrony dzieci w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie jest:

• zapewnienie dzieciom ochrony przed krzywdzeniem i ustalenie procedur udzielania im wsparcia
  • zapewnienie pracownikom niezbędnych informacji i kompetencji, aby umożliwić im wywiązanie się z obowiązków w zakresie dbałości o dobro dziecka i ochrony dzieci przed przemocą
  • zapewnienie dzieciom oraz ich rodzicom lub opiekunom niezbędnych informacji na temat zasad obowiązujących w Spółce oraz możliwości uzyskania wsparcia w sytuacji podejrzenia, że dziecko doświadcza krzywdzenia

Koordynatorzy prowadzący nadzór nad realizacją standardów ochrony małoletnich w Szpitalu Rydygiera

Zofia Foryś – Dyrektor ds. Pielęgniarstwa i Jakości  tel. +48 12 646 8402
Ewa Wojtas – Pełnomocnik ds. Praw Pacjenta,  tel. +48 12 6464 8349 (zastępstwo)
Zakres odpowiedzialności:
przygotowanie personelu do stosowania standardów ochrony dzieci i monitorowanie przestrzegania standardów ochrony dzieci
przyjmowanie zgłoszeń
uruchamianie interwencji
koordynacja wsparcia udzielanego dziecku

Jacek Dziedzic – Inspektor Ochrony Danych, tel.+48 12 646 8888
Dominik Seweryn – Kierownik Działu Informatyki, tel.+48 12 646 8005 (zastępstwo)
Zakres odpowiedzialności: zapewnienie bezpiecznego korzystania z Internetu

Dla Dzieci: kodeks relacji pacjent – personel szpitala

Znajdujesz się w Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o. Jesteś tu, ponieważ wymagasz naszej pomocy. Pracują u nas lekarki i lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, fizjoterapeuci, ratownicy medyczni, psycholodzy, technicy, a także inni specjaliści, którzy są tu po to by nieść pomoc potrzebującym dzieciom.

W naszej pracy kierujemy się różnymi zasadami i nie wszystkie dotyczą tylko leczenia. Te, które czytasz, są skierowane do dzieci. Wyjaśnimy Ci w nich, co będziemy robić, abyś czuł/a się dobrze jako nasz pacjent.

Pamiętaj, że:
1. Masz prawo wiedzieć, jak nazywa się osoba, która Cię leczy i czym się zajmuje. Jeśli sama zapomni się przedstawić, możesz ją o to spytać.

2. Możesz nam powiedzieć, jak powinniśmy się do Ciebie zwracać.

3. Jeśli czegoś nie rozumiesz lub nie wiesz na czym polega Twoje leczenie, w jaki sposób przebiegać będzie zabieg lub diagnostyka, a chcesz się tego dowiedzieć –zapytaj. Jesteśmy tu także po to by udzielić Ci informacji.

4. Chcemy być z Tobą szczerzy – jeśli wiemy, że jakieś działanie (czynność medyczna) może zaboleć, powiemy Ci o tym.

5. Będziemy starali się pytać Cię o zdanie w sytuacjach, kiedy będzie to możliwe.

6. Informacje o Twoim zdrowiu zachowamy w tajemnicy – nie będą one ujawnione innym osobom poza Tobą i Twoimi rodzicami lub opiekunami.

7. Możesz też potrzebować wsparcia – przytulenia lub pocieszenia, daj nam wtedy znać. Nie zawsze będziemy mogli dać Ci tyle czasu, ile potrzebujesz, ale będziemy się starać. Możemy Cię przytulić, tylko wtedy, kiedy na to pozwolisz, nie zrobimy tego bez Twojej zgody.

8. Jeśli zostaniesz na noc w Szpitalu będziemy szanować Twoją potrzebę odpoczynku: postaramy się nie hałasować, nie razić Cię światłem i nie budzić, kiedy nie będzie to konieczne.

9. Twoja mama, tata lub Twój opiekun mogą być z Tobą zarówno podczas wizyty w gabinecie, jak i w Szpitalu i zostać na noc, jeśli tego potrzebujesz. Wtedy Twoi bliscy  (np. dziadkowie, ciocie, wujkowie) będą mogli Cię odwiedzać.

10. Chcemy, żebyś wiedział, że będąc w Szpitalu masz prawo do nauki, zabawy i odpoczynku. Możesz ze sobą mieć ulubioną zabawkę, np. misia lub książkę.

Polityka Ochrony Dzieci

dokument dla dzieci

Polityka Ochrony Dzieci w Szpitalu im. Ludwika Rydygiera w Krakowie sp. z o.o.

Przetwarzanie danych osobowych - realizacja procedury „Niebeska Karta”

O CZYM WARTO WIEDZIEĆ:

Jeśli wydarzyło się coś niepokojącego, ktoś Cię skrzywdził lub przekroczył Twoje granice, możesz nam o tym powiedzieć i poprosić o pomoc. Zgłoś to pracownikowi medycznemu (pielęgniarce, ratownikowi, lekarzowi, fizjoterapeucie). Postaramy się podjąć działania, w taki sposób żebyś czuł się bezpieczny.

Czasem jesteśmy zabiegani i zmęczeni, możemy nie mieć czasu, aby z Tobą dłużej porozmawiać, bo czekają na nas pacjenci, którzy pilnie potrzebują naszej pomocy. Prosimy, nie zniechęcaj się. W takich sytuacjach postaramy się wskazać Ci kogoś, kto będzie mógł odpowiedzieć na Twoje pytania i zaopiekować się Twoim problemem.