Liczby podawane w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją są przerażające: według najnowszych podsumowań w Polsce na depresję choruje ok. 1, 5 mln osób; dwukrotnie częściej cierpią na nią kobiety i coraz częściej są to ludzie aktywni zawodowo między 20 a 40 rokiem życia.
Na całym świecie z depresją zmaga się już co dziesiąty człowiek i z każdym rokiem sytuacja się pogarsza. Zdaniem ekspertów WHO, w bieżącym roku to może być najczęściej diagnozowane schorzenie, a w ciągu najbliższych 20 lat depresja stanie się drugim, najważniejszym problemem zdrowotnym na świecie.
W Polsce widoczny jest niebezpieczny trend wzrostu zachorowań wśród dzieci i młodzieży oraz coraz częściej diagnozowana depresja osób starszych, na którą znaczny wpływ mają czynniki środowiskowe, rodzinne i ograniczająca funkcjonowanie Anhedonia, przejawiająca się w osamotnieniu, braku motywacji i wycofaniu. To pierwsze symptomy – dotykające zarówno osoby starsze i przewlekle chore, jak i ich rodziny – stąd specjalistyczne warsztaty z psychologami, wykłady i spotkania z Zespołem terapeutycznym oraz konsultacje lekarskie dla chorych i ich rodzin prowadzone były również w Ogólnopolskim Dniu Walki z Depresją w Zakładzie Opieki Długoterminowej w Makowie Podhalańskim. Dzień otwarty poświęcony depresji osób starszych zorganizowany został w ramach całorocznych wydarzeń Jubileuszu 30-lecia Szpitala Rydygiera w Krakowie.