Z jednej strony medycyna nuklearna, nowoczesne technologie i robotyka; z drugiej eko-wrażliwość i realne działania proekologiczne. Szpital Rydygiera nie przestaje zaskakiwać i do wielu wcześniejszych eko projektów dołącza dziś symbolicznie brzmiącą „Pasiekę z sercem”!
„Przyznam szczerze, że to całkiem interesujący eksperyment, którym na początku obejmujemy 16 uli wędrownych. Okazuje się, że to całkiem sporo, bo jak mówi Pan Mateusz Goleń – znawca tematu i właściciel pasieki, w jednym ulu potrafi żyć nawet 80 tysięcy pszczół. Faktycznie dla Rydygiera to nowatorskie przedsięwzięcie i jeżeli się sprawdzi, to możemy na serio myśleć o założeniu pasieki stacjonarnej. Stawiamy na zdrowie w każdym wymiarze, więc całkiem dobrym posunięciem może być taka ekologiczna promocja miodu – naturalnego suplementu codziennej diety. Z drugiej strony dołączamy do wielu krakowskich instytucji wspierających pszczelarzy, bo przecież ule stoją już na dachach Nowohuckiego Centrum Kultury, Ekospalarni, u Ojców Kapucynów przy ul. Loretańskiej i na dachach budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przed laty w Szpitalu Klinicznym im dr J. Babińskiego uruchomiono nawet tzw. domek do uloterapii! My nie idziemy w tę stronę, bo specjalizujemy się w leczeniu Pacjentów onkologicznych, choć kto wie – może uda się ten proces nieco osłodzić? Liczymy na to, że po jakimś czasie będziemy mogli obdarowywać naszych Pacjentów i Gości szczyptą wysokojakościowego miodu ze szpitalnej „Pasieki z sercem” – mówi Artur Asztabski, Prezes Szpitala Rydygiera.
Warto zauważyć, że posiadanie pasieki w mieście ma wiele zalet – miejska roślinność, a przede wszystkim takie drzewa jak akacje, kasztanowce, lipy i klony dostarczają pszczołom zróżnicowanego pożywienia, co prowadzi do uzyskania wyższej jakości miodu. W samym otoczeniu Szpitala Rydygiera występuje również cenna spadź liściasta, a 16 uli tworzących „Pasiekę z sercem” ustawionych jest na zapleczu zabudowań szpitalnych, z dala od parkingu i bezpośrednich wejść do budynków Rydygiera.
Przypomnijmy, Rydygier od wielu lat promuje ekologiczne rozwiązania; dzięki zastosowanym technologiom każdego roku recyklingowi w szpitalu poddawanych jest 47 Mg makulatury, 19 Mg żelaza, 2,4 Mg tworzyw sztucznych i 12 Mg elektroodpadów. Na dachu budynku MCOP pracuje instalacja fotowoltaiczna o łącznej mocy 0,56 MW, a 3 pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem o minimalnej mocy cieplnej 340kW i chłodniczej 663 kW gwarantują zrównoważone funkcjonowanie nowohuckiej placówki. Od dziś do ekologicznego portfolio Rydygiera dołącza także „Pasieka z sercem!”