Nie tylko w Światowym Dniu Udaru Mózgu namawiamy mieszkańców Małopolski do czujności, obserwacji i …szybkiego działania. Bo w przypadku udarów każda minuta jest bezcenna i decyduje o skuteczności dalszego leczenia. Dlatego tak ważne jest, aby każdy chory z objawami typowymi dla udarów (asymetria twarzy, zaburzenia czucia, mowy, widzenia i równowagi) trafił na specjalistyczny oddział w tzw. „okienku udarowym”, czyli czasie nie dłuższym niż 4,5 godz. od wystąpienia pierwszych zaburzeń.
W ramach całorocznych akcji profilaktycznych, które Szpital Rydygiera organizuje z okazji swojego Jubileuszu 30-lecia, właśnie w Światowym Dniu Udarów Mózgu zaproponowaliśmy Mieszkańcom Krakowa i Nowej Huty rozbudowany projekt „Stop udarom” , w ramach którego wykonywane były specjalistyczne badania USG doppler tętnic domózgowych, badania neuropsychologiczne pod kątem zagrożenia otępieniem naczyniowym oraz spotkania edukacyjne – wykład na temat rozpoznawania udaru i czynników ryzyka oraz filmy instruktażowe o objawach udaru mózgu .
Niestety, jak wskazują statystyki udar mózgu występuje coraz częściej u osób młodych (co czwarta osoba z udarem ma mniej niż 50 lat), a ryzyko pojawienia się choroby zwiększają zarówno nasz siedzący styl życia, palenie papierosów, jak i inne choroby współistniejące – nadciśnienie tętnice, zaburzenia rytmu serca i cukrzyca. Przypomnijmy, w Szpitalu Rydygiera to właśnie Oddział Neurologii i Udarów Mózgu z Pododdziałem Udarów Mózgu posiada niezbędne wyposażenie diagnostyczne do leczenia ostrego udaru mózgu z możliwością leczenia trombolitycznego, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Neurologicznego. W ramach współpracy z Oddziałem Udarowym Szpitala Uniwersyteckiego, specjaliści z Rydygiera prowadzą kwalifikacje do trombektomii mechanicznej. Ważnym etapem leczenia w Rydygierze jest również wczesna rehabilitacja poudarowa oraz opieka psychologiczna i neurologopedyczna.