Konsekwencje wydarzeń, do których doszło w naszym szpitalu w środę przed południem mogły być dramatyczne; tuż po godz. 9:00 na jednym z naszych parkingów doszło do wybuchu pojazdu – kierowca auta stracił przytomność, a na miejscu zdarzenia pojawiły się dziwne opary. Niebezpieczeństwo było duże i wzrastało z każda minutą; jak się okazało wybuch uszkodził oznakowany pojazd do przewożenia materiałów radioaktywnych, wykorzystywanych w lecznictwie szpitalnym. Niestety, w bezpośrednim obszarze skażenia obecna była jeszcze przypadkowa osoba, która nieświadoma potencjalnego zagrożenia chciała udzielić pomocy nieprzytomnemu kierowcy. I chociaż na miejscu szybko pojawiły się służby ratunkowe – Jednostki Ochrony Przeciwpożarowej, Ratownictwa Medycznego, Policji i odpowiednich służb do działań w przypadkach skażeń czynnikami chemicznymi, biologicznymi, radiologicznymi i nuklearnymi – skutki tego zdarzenia mogły okazać się dramatyczne.

Wszystkich Pacjentów szpitala i osoby przebywające w tym czasie w naszej placówce oraz zgłaszające się na Oddział SOR (środa, 30 października, godz. 9:00- 11:30) uspokajamy: Szpital Rydygiera jest bezpieczny!  TO BYŁY TYLKO ĆWICZENIA!

Przetestowaliśmy działania, które w realnie występującej sytuacji kryzysowej (oby nigdy do niej nie doszło!) muszą być podejmowane natychmiast i z wyuczonym wcześniej mechanizmem „automatyczności” dla kolejnych etapów oraz w niebudzącej wątpliwości koordynacji specjalistycznych jednostek.
I co może dodatkowo uspokoić naszą wyobraźnię – wykonanie i realizację ćwiczeń, dla których obiektem stał się Szpital Rydygiera oceniono wczoraj na 5! To oczywiście nie zwalnia nas wszystkich – Pacjentów i Rodzin odwiedzających chorych, Lekarzy i cały Personel medyczny z czujności i bycia gotowym do właściwej, szybkiej reakcji na każde niecodzienne zdarzenie.

Dlatego apelujemy do wszystkich osób, które przebywają w naszym szpitalu dziś i kiedykolwiek: wszystko, co budzi Wasz niepokój (np. torby pozostawione bez opieki, niestandardowe, „dziwne” zachowania innych osób, niestandardowe zapachy itp.) – nie zastanawiajcie się co zrobić ze swoją obserwacją – natychmiast zgłaszajcie swoje wątpliwości najbliższemu pracownikowi naszego szpitala. Tylko takimi postawami możemy zwiększyć poziom bezpieczeństwa wokół nas samych.
W szpitalu i każdym innym miejscu, w którym przebywamy!

Leave a reply