Blisko 100 osób uczestniczyło dziś w interdyscyplinarnej konferencji „Z rakiem piersi walczymy razem”, którą dla Pacjentek będących przed, w trakcie i po terapii, zorganizował Szpital Rydygiera w Krakowie. To kolejne spotkanie promujące w Rydygierze nowe spojrzenie na zintegrowany proces leczenia nowotworów piersi, przygotowane w ramach ogólnopolskiej akcji „różowy październik”.

„Warto pamiętać, że genetyka nie jest jedynym czynnikiem mającym znaczenie w występowaniu raka piersi i nie ma czegoś takiego jak 'gen raka piersi’. Możemy mówić o predyspozycji i jednocześnie przypominać, że geny BRCA związane są z wysokim ryzykiem występowania także innych nowotworów.” – mówił na dzisiejszej konferencji Marek Jasiówka, Ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej Szpitala Rydygiera.

W programie konferencji – obok zagadnień z zakresu genetyki znalazły się również wykłady z obszaru chirurgii rekonstrukcyjnej, profilaktyki obrzęku limfatycznego i zabezpieczania płodności w trakcie prowadzonej terapii onkologicznej. Części teoretycznej towarzyszyły warsztaty technik relaksacji i automasażu, doradztwo w zakresie doboru peruki oraz badania USG piersi. Tradycyjnie finałem konferencji są pokazy wspólnej rehabilitacji w rytmach zumby, do której także i dziś dołączyli wszyscy uczestnicy spotkania.

foto: własne/UMWM

Uczestniczący w wydarzeniu Łukasz Smółka, Marszałek Małopolski – Patron Główny konferencji podkreślał znaczenie kompleksowej opieki onkologicznej, którą oferuje Szpital Rydygiera. Przypomnijmy, w ramach tzw. modelu BREAST UNIT, Pacjentki mają w Rydygierze zapewnioną skoordynowaną terapię od momentu postawienia diagnozy, poprzez leczenie chirurgiczne, chemioterapię czy radioterapię, aż po rehabilitację i monitorowanie długofalowych efektów leczenia. Tak wielospecjalistyczne podejście jest kluczowe dla zwiększenia wyleczalności choroby, o czym w programie publicystycznym „Tematy dnia” w TVP Kraków mówili dziś także Pracownicy Rydygiera: Monika Dziedzic – fizjoterapeutka i inicjatorka konferencji oraz lekarz onkolog Michał Zelek.

źródło: TVP Kraków