akredytacje akredytacje projekty ue małopolska bip

Specjalizujemy się w diagnostyce onkologicznej. Wykonujemy badania Pacjentów ze  Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR)  i Specjalistycznych Poradni działających w Szpitalu Rydygiera. Dokładamy wszelkich starań, by badanie przebiegało komfortowo i bezpiecznie.
Nasza dewiza: jak najwięcej informacji przy jak najmniejszej ilości promieniowania (minimalizacja dawki).

 

Informacje ważne dla Pacjentów

Należy poinformować lekarza oraz personel wykonujący badanie o wszelkich alergiach i ewentualnych powikłaniach po wcześniejszych badaniach  radiologicznych. Wszystkie wątpliwości należy zgłaszać w rejestracji i lekarzowi bezpośrednio przed badaniem.

Staramy się, aby diagnostyka przebiegała komfortowo dla Pacjenta; badania są niebolesne i nieinwazyjne. Wyniki Pacjentów kierowanych z Poradni Szpitala Rydygiera są bezpośrednio przekazywane do właściwej Poradni.

Badania radiologiczne

Badania kości
Zdjęcia szkieletu, czaszki, kręgosłupa, kończyn oraz miednicy należą do najczęściej wykonywanych badań radiologicznych. Rutynowo wykonuje się zdjęcia kostne w dwóch prostopadłych do siebie płaszczyznach: przednio – tylnej i bocznej. Na zlecenie lekarza, badania mogą być przeprowadzane w innych płaszczyznach. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, jednakże przed badaniem kręgosłupa lędźwiowego u osób ze skłonnością do gromadzenia się gazów w jelitach zaleca się dietę lekko strawną oraz w dniu badania bycie na czczo.

Badania narządów klatki piersiowej
Badanie polega na wykonaniu zdjęcia klatki piersiowej w głębokim wdechu, w projekcji tylno – przedniej. Na zlecenie lekarza, w niektórych przypadkach wykonuje się również projekcję boczną (prawo lub lewo – boczną).

Tomografia komputerowa

Tomografia komputerowa (TK)
W badaniu  wykorzystywane jest promieniowanie rentgenowskie, a wynik powstaje po komputerowej obróbce odczytów uzyskiwanych z wielu naświetleń, wykonywanych przez lampę, poruszającą się ruchem okrężnym wokół długiej osi ciała Pacjenta (w tradycyjnym prześwietleniu rentgenowskim lampa jest nieruchoma, a obraz odwzorowywany jest na płaszczyźnie – np. na kliszy). W badaniu TK możliwa jest także tzw. rekonstrukcja obrazu w dowolnych płaszczyznach oraz obraz trójwymiarowy, a także rozróżnienie poszczególnych rodzajów tkanek miękkich.

Tomografia Komputerowa (TK)

Jedna z najważniejszych obrazowych technik diagnostycznych, która ma istotne znaczenie w badaniu:

  • mózgu (np. uraz głowy, udar mózgu, guz, tętniak, krwawienie, wodogłowie),
  • kręgosłupa (np. przepuklina jądra miażdżystego potocznie zwane wypadnięciem dysku),
  • klatki piersiowej (np. nowotwory płuc, płyn w worku osierdziowym, wady serca),
  • jamy brzusznej (np. nowotwory, zapalenie trzustki, urazy i zapalenie śledziony, tętniak aorty),
  • kości,
  • naczyń obwodowych (aorta, tętnice biodrowe, kończyn dolnych i górnych, szyjne, naczynia mózgowe).

Dla lepszego uwidocznienia niektórych badanych struktur, istnieje możliwość podania substancji cieniującej – kontrastu. (dożylnie, doustnie lub doodbytniczo). Przygotowanie Pacjenta do badania opisane jest poniżej.

Ultrasonografia (USG)

Badanie USG 

Nieinwazyjna metoda wykrywania zmian patologicznych w narządach bez potrzeby podawania środków cieniujących. Sposób ten pozwala na ocenę kształtu, wielkości i położenia narządu czy przestrzeni anatomicznej, a także powierzchni i wnętrza tych narządów. Jakość  badania USG uzależniona jest od dobrego kontaktu głowicy z diagnozowanym narządem, dlatego w trakcie badania na skórze Pacjenta rozprowadza się specjalny żel.

Współczesna diagnostyka USG wykorzystuje tzw. efekt Dopplera. Badanie dopplerowskie jest rodzajem badania ultrasonograficznego, pozwalającego zdiagnozować przepływy krwi w naczyniach.

Badanie USG nie ma efektów ubocznych dla Pacjenta i jest możliwe do wykonania wielokrotnie. Pozwala śledzić obraz i pracę narządów w czasie rzeczywistym. Umożliwia precyzyjne wykonanie pomiarów narządów i głębokości ich położenia. przygotowanie Pacjenta do badania opisane jest poniżej.

Przygotowanie do badań

NA BADANIE NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ ZE SKIEROWANIEM OD LEKARZA ORAZ Z AKTUALNYM WYNIKIEM POZIOMU KREATYNINY

  1. Wynik kreatyniny jest ważny 30 dni
  2. Przy istniejących lub przebytych chorobach tarczycy konieczny jest również aktualny wynik TSH.
  3. Pacjenci, którzy nie ukończyli 18 lat przychodzą na badanie z rodzicem lub opiekunem prawnym.
  4. Należy ze sobą zabrać wyniki badania USG, jeśli było wykonywane.

SCHEMAT PRZYGOTOWANIA DO BADANIA:

  1. U pacjentów z cukrzycą na 2 dni przed badaniem należy odstawić leki p/cukrzycowe tzw. biguanidy, np.: Avamina, Metformax, Siofor, Formetic, Glucophage, Metifor, Etform Metfogamma, Komboglyze, Janumet,Ristfor, Eucreas, Metforatio, Metral, Metformin Galena.
  2. Na 2 dni przed badaniem stosować dietę lekkostrawną: z wyłączeniem potraw wzdymających, dań smażonych, słodyczy, owoców i soków owocowych. Zaleca się dietę płynną, czyli zmiksowane zupy i kisiel, oraz przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej niegazowanej wody mineralnej.
  3. Na 2 dni przed badaniem należy zażywać dostępny bez recepty Espumisan (3 razy dziennie po 2 kapsułki). Jeśli występują skłonności do zaparć należy stosować łagodny środek przeczyszczający np. Lactulosę.

W DNIU BADANIA:

  1. Pozostać na czczo!
  2. Można przyjąć swoje leki na 2-3 godz. przed badaniem, oprócz leków p/cukrzycowych.
  3. Przed badaniem opróżnić pęcherz moczowy.
  4. W dniu badania zadbać o wypróżnienie.

PO BADANIU:

Zaleca się do 24 godzin po badaniu wypić około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej.

NALEŻY ZGŁOSIĆ SIĘ 15 MINUT PRZED BADANIEM Z AKTUALNYM WYNIKIEM POZIOMU KREATYNINY. 

  1. Wynik kreatyniny jest ważny 30 dni;
  2. Przy istniejących lub przebytych chorobach tarczycy konieczny jest również aktualny wynik TSH;
  3. Pacjenci, którzy nie ukończyli 18 lat przychodzą na badanie z rodzicem lub opiekunem prawnym;
  4. Należy ze sobą zabrać wyniki badań, jeśli były wykonywane w innej placówce (TK, MRI, PET)

SCHEMAT PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

  • U pacjentów z cukrzycą, na 2 dni przed badaniem należy odstawić leki p/cukrzycowe tzw. biguanidy np. Avamina, Metformax, Siofor, Formetic, Metifor, Gluformin, Giucophage, Metfogamma, Etform, Komboglyze, Janumet, Ristfor, Eucreas, Metforatio, Metral, Metformin Galena.

W DNIU BADANIA

  1. Pozostać na czczo! /6 godz./
    • W przypadku badania obejmującego brzuch i miednicę mniejszą należy wypić około 1,5 litra wody niegazowanej do dwóch godzin przed badaniem.
    • Można przyjąć swoje leki na 2-3 godz. przed badaniem, oprócz leków p/cukrzycowych.
  2. Przed badaniem opróżnić pęcherz moczowy.

DOTYCZY TYLKO BADAŃ JAMY BRZUSZNEJ I MIEDNICY
Na 2 dni przed badaniem stosować dietę lekkostrawną. Unikać potraw wzdymających dań smażonych słodyczy, owoców i soków owocowych. Zaleca się dietę płynną –  zmiksowane zupy, kisiel oraz przyjmowanie dużej ilości płynów, najlepiej niegazowana woda mineralna.

  1. Na 2 dni przed badaniem zażywać dostępny bez recepty Espumisan (3 razy dziennie po 2 kapsułki). Jeśli występują skłonności do zaparć należy stosować łagodny środek przeczyszczający np. Lactulosę,
  2. W dniu badania zadbać o wypróżnienie.

Zaleca się do 24 godzin po badaniu wypić około 2 litrów niegazowanej wody mineralnej!

SCHEMAT PRZYGOTOWANIA DO BADANIA

  1. Na 4 godziny przed badaniem Pacjent powinien pozostać na czczo, bez jedzenia oraz picia,
  2. Osoby stale przyjmujące leki powinny je zażyć w dniu badania o zwykłej porze, a osoby chore na cukrzycę powinny pamiętać o podaniu insuliny
  3. Osoby wykonujące badania MR głowy prosimy o unikanie mocnego makijażu,
  4. Osoby z wszczepionymi metalicznymi lub elektronicznymi ciałami obcymi, w tym: implantami, rozrusznikami, endoprotezami oraz neurostymulatorami muszą o tym fakcie poinformować personel medyczny podczas rejestracji na badanie,
  5. W przypadku badań wymagających podania środka kontrastowego Pacjent proszony jest o wypicie co najmniej 1,5 litra płynów w przeciągu 12 godzin, w dniu poprzedzającym badanie,
  6. Do pomieszczenia z aparatem MR prosimy nie wnosić metalowych przedmiotów, a w szczególności: telefonów komórkowych, kart kredytowych, zegarków lub innych urządzeń elektronicznych, Z uwagi na silne pole magnetyczne, przedmioty te mogą ulec uszkodzeniu, spowodować uszkodzenie aparatu MR lub spowodować obrażenia osoby badanej.

W DNIU BADANIA

  1. Pozostać na czczo! /5 godz./
  2. Posiadać dokument tożsamości ze zdjęciem
  3. Oryginał skierowania na badanie, czytelnie wypełnionego przez lekarza z podpisem i pieczątką
  4. Komplet posiadanej dokumentacji medycznej z wynikami dotychczasowych badań, w tym płyty CD, klisze, wypisy ze szpitala,
  5. Wyniki badania poziomu kreatyniny we krwi sprzed (skierowanie wydaje lekarz kierujący, badanie ważne 2 tyg. od wykonania). Badanie jest niezbędne w przypadku podania środka kontrastowego, (określa wydolność nerek Pacjenta)

BADANIE DZIECI

  1. Badania MR u dzieci wymagają odpowiedniego przygotowania przed badaniem, nadzoru w trakcie badania i opieki po jego zakończeniu. Specyfika tego rodzaju badań sprawia, że są one wykonywane w wyspecjalizowanych ośrodkach wyposażonych w odpowiednią aparaturę, warunki techniczne oraz fachowy personel
  2. Z powodu tego, że mało które dziecko jest w stanie wytrzymać ponad 30 minut w bezruchu, w zdecydowanej większości badań  niezbędna jest pomoc anestezjologa, którego zadaniem jest wprowadzenie dziecka w sen, co pozwoli na przeprowadzenie badania bez konieczności jego powtarzania,
  3. Do dwóch godzin po badaniu, dziecko pozostaje na sali obserwacyjnej pod opieką personelu, aż do momentu całkowitego wybudzenia.

W DNIU POPRZEDZAJĄCYM BADANIE:

  1. Należy zastosować lekkostrawną dietę /z wyłączeniem owoców, ciemnego pieczywa/.
  2. Nie można spożywać napojów gazowanych.
  3. Ostatni posiłek należy spożyć przed godziną 19.
  4. Po ostatnim posiłku należy przyjąć dwie kapsułki Esputiconu lub Espumisanu.
  5. Osoby otyłe lub ze skłonnością do zaparć powinny stosować łagodne /ziołowe/ środki przeczyszczające na 24 godziny przed badaniem.

W DNIU BADANIA:

  1. Zgłosić się na czczo lub 6-8 godzin po ostatnim lekkim posiłku
  2. Zgłosić się z wypełnionym pęcherzem moczowym  (można pić niegazowaną wodę do dwóch godzin przed badaniem)
  3. Nie palić papierosów
  4. Nie żuć gumy
  5. Należy dostarczyć poprzednie badanie USG.

Nasz Zespół

dr n. med. Piotr Klimeczek


tel. 12 64 68 704

Kontakt do Zakładu

  • Zakład Diagnostyki Obrazowej (ZDO)

    BUDYNEK GŁÓWNY SZPITALA – POZIOM „0”
    czynne 8:00-18:00

    REJESTRACJA
    czynna w godz. 08:00-16:30
    tel. 12 64 68 575

    SEKRETARIAT
    tel. 12 64 68 654
    e-mail: zdo@rydygierkrakow.pl

Skip to content